Jazda po alkoholu? Stracisz prawo jazdy w całej UE

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Jazda po alkoholu? Stracisz prawo jazdy w całej UE

Jazda po alkoholu? Stracisz prawo jazdy w całej Unii Europejskiej. We wszystkich krajach członkowskich UE osoby, które zostaną złapane prowadząc pod wpływem alkoholu lub przekraczając prędkość, stracą prawo jazdy. Nowe prawo ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i obowiązywać we wszystkich krajach UE.

Jazda po alkoholu w UE może skończyć się utratą prawa jazdy

Kierowanie pojazdem po alkoholu lub przekroczenie prędkości w Unii Europejskiej może teraz prowadzić do poważnych konsekwencji. Zgodnie z nową ustawą przyjętą przez większość ministrów transportu krajów UE, utrata prawa jazdy w jednym państwie członkowskim będzie równoznaczna z zakazem prowadzenia pojazdów we wszystkich pozostałych państwach Unii.

Jakie konsekwencje prawne czekają kierowców?

  • Osoby przyłapane na jeździe pod wpływem alkoholu stracą uprawnienia do prowadzenia pojazdu w całej UE.
  • Spowodowanie śmiertelnego wypadku będzie skutkowało automatyczną utratą prawa jazdy na terenie Unii.
  • Ścisła współpraca pomiędzy władzami krajów członkowskich pomoże w identyfikacji i penalizacji powtarzających się wykroczeń.

Nowelizacja przewiduje, że przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h ponad dozwolone limity na większości dróg, oraz o 30 km/h na terenie obszarów miejskich, będzie skutkować odebraniem prawa jazdy na terenie całej Unii Europejskiej.

Nowe regulacje wskazują konkretne wykroczenia, które będą podlegać takich samym konsekwencjom w całej UE. Do tej listy zaliczają się:

  • Jeżdżenie pod wpływem alkoholu
  • Przekroczenie dozwolonej prędkości
  • Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Bezpieczeństwo na drogach priorytetem dla UE

Komisja Europejska, dążąc do poprawy bezpieczeństwa na drogach, przedstawiła projekt ustawy, który obecnie zostanie poddany konsultacjom z Parlamentem Europejskim. W lutym bieżącego roku, Parlament już wstępnie zatwierdził te przepisy. Rozważana jest również możliwość ich powiązania z szerzej zakrojoną reformą prawa jazdy w UE. Minister transportu Niemiec, Volker Wissing, wyraził zadowolenie z przyjętych zmian. Podkreślił, że "jeśli ktoś stracił prawo jazdy w jakimkolwiek państwie UE z powodu naruszania przepisów, nie powinien już dalej prowadzić pojazdu". Dodał również, że zmiany te są ważne z uwagi na fakt, że Niemcy są ważnym krajem tranzytowym w Europie.

Liczba wyświetleń: 105



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS