Lasy Państwowe – Państwowe Gospodarstwo Leśne

Lasy Państwowe

Mapa Lasów Państwowych online. Lasy Państwowe miejsca biwakowe, nocuj w lesie. Żubry online Lasy Państwowe kamery. Lasy Państwowe praca leśnik, strażnik.

Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – to państwowa jednostka organizacyjna, która nie posiada ani osobowości prawnej, ani jest przedsiębiorstwem. Polskie Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, zachowując przy tym stan zarządzanych terenów, walorów przyrodniczych oraz krajobrazów. jeśli chodzi o jednostkę Lasy Państwowe historia ma swoje początku w 1924 roku. W wyniku upaństwowienia lasów po zakończeniu II Wojny Światowej wszystkie lasy o obszarze większym niż 25 hektarów znalazły się w rękach państwa. W wyniku tego już w 2005 roku do państwa należało około 85% powierzchni lasów.

Lesistość w Polsce, stopień zalesienia Polski

Jaka jest lesistość w Polsce? Obecnie Polskie Lasy zajmują ponad 9,2 mln ha powierzchni, co znaczy, że lesistość w Polsce stanowi około 30,8%. Po poznaniu tej informacji wiele osób zastanawia się gdzie jest największa lesistość w Polsce? Obszarem który w Polsce może pochwalić się największym stopniem zalesienia jest województwo lubuskie, gdzie lasy zajmują około 49,2% powierzchni.

Z całej powierzchni zalesionej w kraju ponad 7,3 mln ha należą do Polskich Lasów Państwowych i jest zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W polskich lasach najczęściej można znaleźć drzewa w wieku od 40 do 80 lat. Ciekawostkę może stanowić fakt, że drzewostany starsze niż 100 lat zajmują w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe 13% całej powierzchni, a w lasach prywatnych tylko 3,6%. 

Jakich drzew w Polsce jest najwięcej? Przykładowo sosna i modrzew stanowią około 67,4%, świerk i jodła - 8.2%, dąb, jesion, klon i jawor - 6.7%, brzoza - 6.3%, olsza - 5.3%, buk - 5%, pozostała część to drzewa liściaste innych gatunków.

Lasy państwowe praca

Praca w leśnictwie to idealne środowisko zawodowe dla osób, które doceniają ciszę i naturę. Kim jest leśnik? Osobę która zdobyła wykształcenie leśne po zakończonym programie nauczania w szkołach leśnych średnich oraz wyższych nazywa się leśnikiem. Posadę leśnika może objąć osoba, która ukończyła technikum leśne i ma wykształcenie średnie techniczne o kierunku leśnym. Zawodowy leśnik powinien mieć szeroką wiedzę z wielu przyrodniczych dziedzin. Tak na przykład powinien być dobrym biologiem i znasz wszystkie gatunki zwierząt i roślin. Musi również znać się na ochronie przyrody, meteorologii, geodezji, geografii i budownictwie. Praca w Lasach Państwowych jako leśnik charakteryzuje się odbywaniem wielogodzinowych dyżurów, nawet w weekendy i święta, dlatego trudno połączyć taką pracę a życie rodzinne.

Oprócz najpopularniejszego zawodu jakim jest leśnik, dostępne są również oferty pracy jako strażnik leśny. Na takim zawodzie, praca w Lasach Państwowych obejmuje ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz zapobieganie pożarom. Oczywiście, że nie ma możliwości dopilnowania każdego drzewa, ale warto wiedzieć, że strażnik leśny jest osobą, do której można się zgłosić, aby zgłosić jakieś naruszenie. Dodatkowo strażnik leśny patroluje obszar, aby zapobiec nielegalnej wycince oraz kradzieży drzewa. Strażnik ma prawo wystawiać mandaty, legitymować podejrzanych oraz używać broni palnej w skrajnych przypadkach. Osoby mniej doświadczone w leśnictwie mogą złożyć podanie o przyjęcie na staż Lasy Państwowe realizują program stażowy. Możliwość ta  jest skierowana dla osób chcących rozpocząć karierę w leśnictwie, jednocześnie będąc mało doświadczonym w tej kwestii. Staż w Lasach Państwowych może stanowić doskonałą okazję na naukę.

Lasy Państwowe mapa

Sezon grzybowy lub ładna pogoda może zachęcić wiele osób do spaceru po lesie. O ile spacer w lesie nie jest niczym karalnym, tak poruszanie się po lesie samochodem może zakończyć się mandatem. Warto pamiętać, że do lasu wjeżdżać nie wolno, szczególnie jeśli jest to Las Państwowy. Te same reguły dotyczą również dróg leśnych, chyba że to są drogi publiczne. Oczywiście są sytuacje w których do lasu można wjechać samochodem. Przejazd jest możliwy jedynie w przypadku gdy droga jest wyraźnie oznaczona jako dopuszczona do ruchu pojazdów. Natomiast, gdy teren jest prywatny, poruszać się w lesie można tylko, za zgodą właściciela.

Aby sprawdzić, czy droga w lesie jest publiczna — można skorzystać się ze specjalnej aplikacji lasy państwowe oraz strony, gdzie dostępna jest funkcja Lasy Państwowe mapa. Na stronie Lasów Państwowych oraz Banku Danych o Lasach można znaleźć sekcję Mapy, dostępna jest mapa podstawowa, mapa zagrożenia pożarowego oraz mapa lasów z czasowym zakazem wstępu. W przypadku korzystania aplikacji mobilnej Lasy Państwowe mapa pokazuje lokalizacje użytkownika oraz podpowiada czy las jest państwowy czy prywatny. Dostępne są również informacje na temat dróg którymi można poruszać się samochodem. Mapa Lasy Państwowe to funkcja która znacznie poprawia bezpieczeństwo w lesie. Podczas zagubienia się w Lesie Państwowym mapa może uratować życie.

Udostępniona przez Lasy Państwowe mapa oddziałów nie zawiera w sobie adresów nadleśnictw. Z tego względu, przed wizytą w lesie warto zaopatrzyć się w dane kontaktowe leśniczego, a także adres nadleśnictwa.

Skup drzewa z Lasów Państwowych

Obecnie Lasy Państwowe są największym dostawcą drzewa dla polskich firm i przedsiębiorstw. W roku surowiec z Lasów Państwowych skupuje ponad 7 tysięcy krajowych firm. Istnieje również możliwość zakupu drewna opałowego poprzez organizowane przez Lasy Państwowe przetargi.

Każdego roku Lasy Państwowe wyodrębniają do odrębną pewną ilość drzew, która później jest przeznaczona do sprzedaży. Zamówić potrzebną ilość drewna można na przetargach oraz przez serwis gov.pl. Drewno opałowe Lasy Państwowe wystawiają na sprzedaż poprzez nadleśnictwa. Osoby zainteresowane zakupem, mogą zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa i zapytać o dostęp towaru. Należy pamiętać, że skup drzewa z Lasów Państwowych odbywa się na gotówkę. Zakupy mogą być realizowane na potrzeby własne, oraz w imieniu i na rzecz innych jednostek organizacyjnych.

Spacerując lasem można zobaczyć powalone drzewo. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy można zabrać powalone drzewo z lasu? Wszystkie drzewa w lesie zarówno te stojące jak i powalone stanowią wartość lasu. Oznacza to, że nie można wynosić drzewa z lasu, nawet jeżeli zostało złamane. Zabieranie z lasu gałęzi czy konarów jest zakazane oraz kwalifikuje się jako kradzież. W takim razie co można wynieść z lasu? Każda osoba może na własne potrzeby zbierać w lesie grzyby czy jagody. Z lasu można wynieść również kilka szyszek, kwiaty czy zioła. 

Czy lasy państwowe korzystają z prawa pierwokupu? Tak, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może korzystać z takiego prawa od 2016 roku. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku gdy teren objęty jest uproszczonym planem urządzenia lasu.

Gdzie można biwakować? Zanocuj w lesie

Lasy państwowe oferują tereny, na których można biwakować bez zgody leśników. Aby odnaleźć miejsca na biwakowanie, należy skorzystać z oficjalnej strony Lasów Państwowych. Obecnie dostępnych jest ponad 450 obszarów przeznaczonych do nocowania w lesie. Należy dodać, że w wyznaczonych miejscach może być nie więcej niż 9 osób, a sam biwak nie może trwać dłużej niż 2 dni pod rząd. W przypadku gdy czas trwania biwaku ma być dłuższy lub będzie w nim brało udział więcej osób, fakt ten musi być zgłoszony mailowo nie później niż 2 dni przed planowanym nocowaniem w lesie na adres nadleśnictwa.

Wiadomość mailowa musi zawierać:

  • Imię i nazwisko nadawcy
  • Telefon kontaktowy
  • Adres e-mail
  • Liczbę dni oraz datę rozpoczęcia i zakończenia biwakowania
  • Liczba osób, która będzie nocowała w lesie
  • Planowane miejsce biwaku
  • Zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Lasy Państwowe miejsca biwakowe odpowiednio przygotowuje. Biwakowicze, śpiąc w lesie mogą mieć pewność, że wyznaczone miejsca są bezpieczne. Dodatkowo leśniczy przywiesza na odpowiedniej wysokości wodoodporny materiał który pomoże się ochronić w przypadku wystąpienia nagłych opadów deszczu. 

Żubry w Polskich Lasach

W Polskich Lasach Państwowych żyje wiele żubrów. Przez to Państwowe Gospodarstwo Leśne zajmuje się kompleksową ochroną żubra. Oprócz ochrony oferują również kamerki online, na których przez stronę internetową dzięki transmisji online można zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku. Zamontowane przez Lasy Państwowe kamery żubry monitorują całodobowo. Czy dlatego w Lasach Państwowych są kamery? Nie do końca, Lasy Państwowe monitorują również gniazda rybołowów oraz czapli siwej. Kamery nagrywające i udostępniające żubry online Lasy Państwowe zamontowały w miejscach nieingerujących w naturalne zachowania zwierząt.

Liczba wyświetleń: 1037



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS