Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia, które już weszły w życie. Wśród nich podwyżki i refundacja leków

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia, które już weszły w życie. Wśród nich podwyżki i refundacja leków

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia, które już weszły w życie. Wśród nich podwyżki i refundacja leków. Na liście refundacyjnej leków od 1 stycznia br. — po dwumiesięcznej przerwie — na listę leków refundowanych wraca dapagliflozyna, wspierająca kontrolę glikemii i wpływająca korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. W przypadku tego leku rozszerzono kryteria refundacyjne, dzięki czemu taniej otrzymają go pacjenci zmagający się nie tylko z cukrzycą, ale też niewydolnością serca oraz przewlekłą chorobą nerek. Dodatkowo od stycznia trafiła też szczepionka przeciw półpaścowi (Shingrix).

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia, które już weszły w życie

Podwyżki i refundacja leków - jakie zmiany czekają pacjentów?

Nowy rok przyniósł szereg zmian w ochronie zdrowia, które dotykają nie tylko pracowników sektora, ale przede wszystkim pacjentów. Wśród nich znajdziemy zmiany dotyczące refundacji niektórych leków, kolejek do lekarzy, szczepień ochronnych oraz świadczeń dla osób niepełnosprawnych.

Zmiany na liście refundacyjnej leków

Odkąd weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia, pacjenci mogą zauważyć zmiany na liście refundacyjnej leków. Najważniejszą może okazać się powrót leku dapagliflozyna, który wspiera kontrolę glikemii i korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Rozszerzono również kryteria refundacji dla flozyny, stosowanej w leczeniu cukrzycy oraz chorób serca i nerek. Z kolei pacjenci z nowotworami krwi mogą liczyć na dostęp do nowych terapii refundowanych.

Droższe leki recepturowe

Ważną zmianą jest również fakt, że leki recepturowe mogą stać się droższe, ponieważ NFZ będzie opierać się na realnych kosztach produkcji leków. To może spowodować, że różnica między kosztem surowca a ustalonym przez prezesa NFZ limitem finansowania przełoży się na wyższą cenę dla pacjentów.

(Krótsze) kolejki do lekarzy

Pacjenci mogą spodziewać się też zmian mających na celu skrócenie kolejek do lekarzy. Placówki medyczne mają teraz obowiązek przekazywania informacji o wolnych terminach, co ma ułatwić dostęp do specjalistów i badań diagnostycznych. Dodatkowo, rozwiązania takie jak wprowadzenie parametru "ze znieczuleniem" do systemu AP-KOLCE mają poprawić dostępność badań endoskopowych z wykorzystaniem znieczulenia.

Nowe składki zdrowotne

  • Podwyżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
  • Minimalna składka zdrowotna w 2024 r. wynosić będzie 381,78 zł

Koniec z ulgą "covidową"

Z końcem roku 2023 zakończono również okres obowiązywania ulgi na transport zbiorowy związanej z pandemią COVID-19, m.in. dla regularnie oddających krew osób.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Od nowego roku zwiększone zostało świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 2988 zł miesięcznie. Zniesiono również zapis o niemożności łączenia pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego, co oznacza, że opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą jednocześnie pracować i pobierać świadczenie pielęgnacyjne.

Liczba wyświetleń: 185



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS