Rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie elektrowni atomowej
Opublikowano:
Uchwała ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Współpraca z USA przy budowie elektrowni atomowej w Polsce, wykorzystując technologię AP1000.
Drugiego listopada 2022 roku rząd przyjął uchwałę traktującą o budowie wielkoskalowych elektrowni jądrowych na terenie Polski. Podjęto decyzje, iż budowa ma być oparta technologię reaktorów AP1000 ze Stanów Zjednoczonych.
"Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – Powiedziała Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska
Budowa reaktora jądrowego w Polsce
Decyzja o budowie elektrowni atomowej na terenie Polski jest bezpośrednio związana z toczącymi się za wschodnią granicą działaniami wojennymi. Przez zbroją agresje Rosji na Ukrainę bezpieczeństwo energetyczne Polski, jak i innych krajów Europejskich jest zagrożone. Z tego względu wybór partnera w sprawie realizacji Programu Polskiej energetyki jądrowej musiał zostać rozstrzygnięty w trybie natychmiastowym.
Partnerstwo z USA przy budowie reaktorów jądrowych w Polsce potwierdza dobre stosunki między obojgiem państw, a także zapewnia bezpieczeństwo terenów środkowo i wschodnio Europejskich.
Kiedy elektrownia jądrowa w Polsce?
To kiedy rozpocznie się budowa elektrowni atomowej w Polsce, zostało dokładnie opisane w założeniach inwestycji. Planowo rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się już w 2026 roku. Zgodnie z ustalonym planem pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033.
"Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej" – zapewniła Anna Moskwa
Po co Polsce elektrownia atomowa?
Aby zaspokoić potrzeby energetyczne swoich obywateli i napędzić gospodarkę, Polska potrzebuje nowego źródła energii, które zapewni długoterminowe bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Tu właśnie pojawia się energia jądrowa.
Rząd planuje rozpoczęcie budowy jednego reaktora jądrowego. Budowa elektrowni atomowej w Polsce jest pozwoli nie tylko zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, ale również otwiera drogę do powstania i rozwoju nowych gałęzi przemysłu.
Warto wspomnieć, iż ze względu na pilne potrzeby wybór dotyczący technologii budowy elektrowni jądrowej został podjęty z wysokim priorytetem oczywiście biorąc pod uwagę zalety i wady decyzji. Jeżeli chodzi o budowę drugiego reaktora jądrowego, na ten moment nie podjęto decyzji na temat technologii. Oznacza to, że w przypadku budowy drugiej Elektrowni Jądrowej w Polsce wybór zostanie podjęty w najbliższej przyszłości.
"Energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, ale też rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski" – Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska
Liczba wyświetleń: 607