Profil Kandydata na Kierowcę – numer PKK

Profil Kandydata na Kierowcę – numer PKK

Co to jest PKK? Ile będę musiał czekać na nadanie numeru PKK? Numer PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Wniosek o PKK, dokumenty potrzebne do PKK.

Co to jest PKK?

PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę jest elektronicznym dokumentem, który interesanci mogą wyrobić w Wydziale Komunikacji urzędu odpowiedniego do miejsca zamieszkania. Dokument PKK ma obowiązek posiadać każda osoba, która wybiera się na kurs prawa jazdy. W przypadku chęci wyrobienia nowej kategorii prawa jazdy ten dokument również trzeba uzyskać od nowa.

Numer PKK

Ważnym aspektem jest to, że numer PKK petenci mogą uzyskać, udając się osobiście do Wydziału Komunikacji lub składając odpowiedni wniosek w formie elektronicznej. Dopiero po uzyskaniu tego numeru istnieje możliwość udania się do ośrodka szkolenia kierowców. Obowiązkowo ten numer należy okazać przy zapisywaniu się na państwowy egzamin prawa jazdy w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Profil Kandydata na Kierowcę może wyrobić każda osoba, która nie posiada jeszcze dokumentu prawa jazdy. Należy to zrealizować jeszcze przed zapisaniem się na wymagany kurs jazdy. PKK jest obowiązkowy również w przypadku wymiany prawa jazdy z zagranicy. W sytuacji, kiedy interesant chce poszerzyć uprawnienia do pojazdów również musi uzyskać taki dokument.

PKK wniosek jak wypełnić?

Aby złożyć o PKK wniosek, należy osobiście wybrać się do Wydziału Komunikacji, który znajduje się w odpowiednim urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Osoby, które nie mają meldunku lub mieszkają z dala od miejsca zameldowania powinny złożyć wniosek w najbliższym Wydziale Komunikacji.

Wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę można złożyć również w formie elektronicznej. Jest to o wiele wygodniejszy sposób, ponieważ interesanci mogą zrealizować całą procedurę bez konieczności wychodzenia z domu. W tym celu należy przygotować skan orzeczenia lekarskiego oraz zdjęcia i wypełnić odpowiednie pola, aby dokonać rejestracji. Następnie należy wybrać opcję ‘złóż wniosek’ oraz dokument ‘Uprawnienia dla kierowców’. Kolejnym krokiem jest załadowanie zdjęcia skanu oraz zaznaczenie wszystkich wymaganych zgód. Obowiązkowo petent powinien podpisać wniosek za pomocą Profilu Zaufanego.

Status PKK

Wszyscy interesanci, którzy złożyły wniosek tradycyjnie, czyli osobiście w urzędzie, numer Profilu Kandydata na Kierowcę uzyskają na miejscu. Występują również sytuacje, w których petenci będą musieli zaczekać dwa dni, aby urzędnicy w tym czasie szczegółowo sprawdzili dokumenty przed wydaniem numeru PKK. W przypadku gdy wniosek został złożony w miejscowości, której interesant nie jest zameldowany, czas oczekiwania na dokument może wynosić nawet dwa tygodnie. Bywają również sytuacje czas petenci czekają na numer PKK przez miesiąc, ale są to wyłącznie skrajne przypadki. 

Osoby, które złożyły wniosek w formie elektronicznej numer Profilu Kandydata na Kierowcę otrzymają w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzin. Status PKK można sprawdzić na stronie internetowej info-car.pl.

Jak sprawdzić swój numer PKK?

Interesanci, którzy nie wiedzą, jak sprawdzić swój numer PKK, powinni wiedzieć że mogą zrealizować to na portalu Gov.pl. Odpowiednią zakładką będzie ‘Sprawdź uprawnienia kierowcy’. Taką możliwość ma każda osoba, która posiada dostęp do Internetu.

Co jest potrzebne do PKK?

Interesanci, którzy nie wiedzą, co jest potrzebne do PKK powinni przygotować:

  • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi – ten dokument jest wydawany przez lekarza, do tego uprawnionego. Należy wiedzieć, że badania można wykonać w przychodni medycyny pracy, prywatnej, a także rodzinnej.
  • Zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm. Zdjęcie ma przedstawiać lewy półprofil petenta, który ma odsłonięte lewe ucho. Nakrycie głowy jest stanowczo zabronione. Po pozytywnym zdaniu wszystkich egzaminów przekazane z wnioskiem o wydanie numeru PKK zdjęcie będzie widniało na dokumencie prawa jazdy.
  • Wniosek o wydanie prawa jazdy – tego rodzaju formularz zainteresowane osoby mogą pobrać w Wydziale Komunikacji oraz online.
  • Dowód osobisty (W przypadku cudzoziemców chcących uzyskać PKK akceptowany jest również paszport). Dokumenty potrzebne są jedynie do wglądu i weryfikacji tożsamości petenta przez urzędnika.
  • Zaświadczenie o zameldowaniu – takie zaświadczenie można zdobyć w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta.

Orzeczenie lekarskie PKK

Wszystkie osoby powinny wiedzieć, że aby uzyskać PKK orzeczenie lekarskie jest dokumentem obligatoryjnym. Nie ma możliwości stworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę bez okazania orzeczenia lekarskiego. Zazwyczaj dobre szkoły nauki jazdy podejmują współpracę z lekarzem i wszelkie badania odbywają się przed rozpoczęciem kursu. Orzeczenie lekarskie do PKK interesant otrzymuje bezpośrednio po badaniu. Należy je koniecznie zanieść do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę.

PKK pełnomocnictwo

Podobnie jak inne dokumenty upoważniające osobę trzecią do realizacji w czyimś imieniu danych formalności tak również PKK pełnomocnictwo musi zawierać określone elementy. Dzięki temu nie będzie budziło ono żadnych podejrzeń. Są nimi:

  • Data oraz miejscowość sporządzania upoważnienia
  • Dane osobowe osoby upoważniającej
  • Dane osobowe osoby upoważnionej
  • Stopień pokrewieństwa
  • Określenie czynności do której osoba jest upoważniona
  • Podpis osoby upoważnionej

Dokument upoważniający powinien być przekazany urzędnikowi.

Liczba wyświetleń: 2873



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS