Wigilijne wróżby

Wigilijne wróżby

Jak Boże Narodzenie było obchodzone na wsiach? Najstarsze tradycje i wróżby wigilijne na wsi. Najstarsze tradycje świąteczne na Polskich wsiach.

Umieszczanie sianka pod obrusem czy podawanie opłatka zwierzętom to najbardziej znane tradycje świąteczne na wsi. Mieszkańcy wsi oprócz tradycyjnej wieczerzy często wróżyli sobie nawzajem. Wróżby wigilijne na wsi były szczególnie istotne, wierzono, iż jest to szczególny i wyjątkowy dzień który wpływał na kolejny rok. Jakie są wróżby wigilijne?

Wróżby wigilijne na wsi

Wróżby jakie wykonywano podczas nocy wigilijnej mały przewidzieć jak potoczy się cały następny rok. Większość z nich dotyczyła urodzaju, a także gospodarstwa – wróżby związane z magią urodzaju. Jedną z nich było położenie opłatka pod misę z jedzeniem. Jako iż w wigilie nie spożywa się pokarmów mięsnych wszystkie dana na stole składały się z warzyw. Pod każdy talerz kładziono opłatek. Jeżeli ten przykleił się do spodu naczynia jest to znak, że dana roślina obrodzi w kolejnym roku.

Kolejna wróżba wigilijna związana z potrawami mówiła, że ilu potraw się nie spróbuje tyle przyjemności i szczęścia ominie daną osobę w przyszłym roku. Spróbowanie wszystkich potraw podczas wieczerzy również miało swoje znaczenie. Zjedzenie każdej potrawy która znajdowała się na stole miało zapewnić duży urodzaj danej rośliny.

Przyszłoroczne zbiory były wróżone także na podstawie pogody w wigilijną noc. Po kolacji domownicy wspólnie obserwowali niebo. Rozgwieżdżone zapowiadało rok urodzajny, natomiast zachmurzone przeciwnie, słoty. Wigilijne wróżby mówiły jasno – noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna.

Wróżby wigilijne dla panien

Poza wigilijnymi wróżbami związanymi z przyszłorocznym urodzajem przewidywano także sprawy osobiste i miłosne. Dziewczyny wykonywały tak zwane panieńskie wróżby wigilijne. Jedną z nich było liczenie kołków w płocie. Parzysta liczba oznaczała wyjście za mąż w przyszłym roku. Popularnym zwyczajem wigilijnym na wsi wśród panien było również wyciąganie źdźbeł siana spod obrusu. W tym przypadku znaczenie miał kolor wyciągniętej słomki. Jeżeli ta była koloru zielonego, kobieta mogła spodziewać się zamążpójścia, żółty kolor przepowiadał staropanieństwo natomiast brązowy oczekiwanie. Wigilijne wróżby dla panien były stosunkowo podobne do tych andrzejkowych.

Wiejskie wróżby wigilijne

Na wsiach wróżby wigilijne związane były także ze zwierzętami w gospodarstwie. Wypiekano dla nich specjalne kolorowe opłatki, ten zwyczaj jest kultywowany do dziś w niektórych domach. Gospodarze wraz z dziećmi udawali się do stodoły aby podać zwierzętom opłatki. Nie była to typowa wróżba wigilijna na wsi a jednie zwyczaj mający ochronić zwierzęta przed chorobami. Według tej krowie opłatek podawała kobieta, natomiast reszcie zwierząt gospodarz. 

Jeżeli chodzi o wiejskie wróżby wigilijne związane ze zwierzętami, nie można nie wspomnieć o wierzeniu, iż co roku o północy 24 grudnia mówią one ludzkim głosem. Oczywiście nie każdy może usłyszeć rozmowy. Ten zaszczyt zarezerwowany jest jedynie dla osób o czystym sercu. Niektóre tradycje świąteczne na wsi są do dziś przestrzegane, również w miastach.

Więcej informacji na portalu wróżby: https://wrozby.info.pl/ 

Liczba wyświetleń: 751



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS