Zarzuty Dyscyplinarne dla Sędziego Sądu Najwyższego Zbigniewa Kapińskiego

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Zarzuty Dyscyplinarne dla Sędziego Sądu Najwyższego Zbigniewa Kapińskiego

Sędzia Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński, powołany podczas rządów PiS, stoi w obliczu zarzutów dyscyplinarnych związanych z decyzją w sprawie Mariusza Kamińskiego. Dowiedz się więcej o kontrowersjach, które mogą wpłynąć na niezależność sądów i praworządność w Polsce.

Sędzia Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński, powołany w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), znalazł się w centrum procedury dyscyplinarnej. Podejrzenia dotyczą jego decyzji w sprawie odwołania byłego posła PiS Mariusza Kamińskiego od wygaśnięcia mandatu poselskiego. Kapiński, będący prezesem Izby Karnej Sądu Najwyższego (SN), jest oskarżany o rażące naruszenie zasady przekazywania spraw do właściwej izby SN.

Zobacz: Prokurator generalny wnioskuje o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Europosłów Kamińskiego i Wąsika

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Sprawa ma swoje korzenie w postanowieniu Marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Decyzja ta była wynikiem prawomocnego wyroku z grudnia ubiegłego roku, dotyczącego nielegalnej akcji CBA w sprawie afery gruntowej, za którą Kamiński i Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia. Odwołanie Mariusza Kamińskiego trafiło do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, która orzekła, że Kamiński nie jest już posłem. Natomiast Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzekła, że Maciej Wąsik pozostaje posłem.

W obliczu nieobecności pierwszej prezes SN, sędzi Małgorzaty Manowskiej, Kapiński podjął decyzję o przeniesieniu sprawy Kamińskiego do Izby Kontroli. Jego zarządzenie miało na celu rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jednak grupa sędziów SN zakwestionowała tę decyzję, twierdząc, że nie istniał żaden spór kompetencyjny. Złożyli zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego, zarzucając Kapińskiemu naruszenie przepisów.

Postępowanie Dyscyplinarne

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko Kapińskiemu będzie prowadzone przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, w której większość członków to tzw. neosędziowie. Zbigniew Kapiński, przed dołączeniem do Sądu Najwyższego, orzekał w warszawskim sądzie apelacyjnym i wykładał w krakowskiej szkole sędziów i prokuratorów. Jego nominacja przez niekonstytucyjną Krajową Radę Sądownictwa (KRS) wzbudziła kontrowersje, a wielu sędziów zarzucało mu brak wystarczającego doświadczenia, by pełnić funkcję prezesa izby. Mimo to, prezydent Andrzej Duda mianował go prezesem Izby Karnej SN.

Znaczenie sprawy Zbigniewa Kapińskiego

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko Zbigniewowi Kapińskiemu stanowi istotny element szerszej debaty dotyczącej niezależności sądów i przestrzegania zasad praworządności w Polsce. Rezultaty tego postępowania mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie Sądu Najwyższego oraz na cały system wymiaru sprawiedliwości w kraju.

Liczba wyświetleń: 327



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS