Zmiany w Kodeksie Pracy 2023

Opublikowano:

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023

Zmiany w prawie pracy dla rodziców od 2023 roku – dodatkowy urlop opiekuńczy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Zmiany w umowach o pracę od 2023.

Nowelizacja Kodeksu Pracy została przyjęta przez rząd 10 stycznia 2023 roku. Z tego względu pracownicy w niedługim czasie mogą spodziewać się zmian. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że wraz ze zmianami na rynku pracy muszą zostać wprowadzone również w przepisach. Co przyniesie nowelizacja Kodeksu Pracy? W przepisach ma zostać zapisany dłuższy urlop rodzicielski, a także dodatkowy urlop opiekuńczy. 

Zmiany w prawie pracy dla rodziców

Główną zmianą przyjętą w nowelizacji jest tak zwana dyrektywa rodzicielska. Wspomniana regulacja prawna ma wprowadzić znaczne zmiany w  urlopach rodzicielskich i ojcowskich, a także wprowadzić bezpłatny urlop opiekuńczy.

“Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica”

Głównym celem wprowadzonych zmian jest równomierny podział obowiązków opiekuńczych pomiędzy rodzicami. Jak wynika z informacji przedstawionych na konferencji zmiany w Kodeksie Pracy 2023 będą dotyczyć między innymi wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Wraz z wprowadzeniem modyfikacji urlop rodzicielski będzie trwał 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 43 tygodnie dla ciąż mnogich. Kolejną zmianą wprowadzoną w kodeksie pracy od 2023 roku jest wysokość zasiłku macierzyńskiego. W perspektywie całego okresu jego trwania ma on zostać zwiększony.

Nowe przepisy w prawie pracy wprowadzają również urlop opiekuńczy. Pracownik będzie mógł złożyć wniosek o urlop opiekuńczy. W skali roku kalendarzowego to dodatkowe 5 dni bezpłatnego wolnego. Może być on wykorzystany w celu opieki nad dzieckiem lub osobą z najbliższej rodziny.

Zmiany w umowach o pracę od 2023 roku

Wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o prace na okres próbny przez minimum 6 miesięcy będzie mógł on zwrócić się do pracodawcy o zmianę formy zatrudnienia na tę bardziej stabilną. Po otrzymaniu wniosku pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia pisemnej odpowiedzi w ciągu miesiąca.

Nowelizacja Kodeksu Pracy 2023 daje pracownikowi możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych szkoleniach przygotowujących do pracy na wybranym stanowisku. Czas poświęcony na szkolenie będzie musiał być zaliczony do czasu pracy.

Kiedy zmiany w prawie pracy?

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? Przewiduje się, że nowelizacja Kodeksu Pracy wejdzie w życie na przełomie lutego i marca. To dyrektywa rodzicielska oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej jest przyczyną zmian w Kodeksie Pracy.

Liczba wyświetleń: 1617



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS