E-sąd

Opublikowano:

E-sąd

E-sąd logowanie, rejestracja. Jakie sprawy można załatwić przez e-sąd? E sąd kontakt, obsługa klienta. EPU, nakaz zapłaty w e-sądzie. E-sąd krok po kroku.

Czym jest E-sąd?

Co to jest e-sąd? E-sąd to działający w pełni online sąd. Warto wiedzieć, że ma on również fizyczną postać. E-sąd prowadzi sprawy poprzez EPU, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze.

Zachęca się do korzystania z usług e-sądu, aby przyśpieszyć cały proces. Oczywiście e-sąd pozwala zaoszczędzić wiele czasu, a także pieniędzy. Postępowania począwszy od złożenia pozwu do wydania nakazu zapłaty jest prowadzone w formie elektronicznej. Kiedy można skorzystać z e-sądu? Pozew EPU może być złożony zarówno z Polski, jak i dowolnego miejsca na świecie, warunkiem jaki został postawiony jest adres zamieszkania/adres korespondencyjny pozwanego. Musi znajdował się na terenie Polski.

E-sąd koszty

E-sąd koszty sądowe – czy warto korzystać z sądu w wersji elektronicznej? Ze względu na niższe koszty, poleca się realizować formalności online. W przypadku pozwu w sądzie tradycyjnym na kwotę 20 000 zł opłata wyniosłaby 5% wartości sporu – 1000 zł. Natomiast e sąd koszty wniesienia procesu ustalił 4x mniejsze. W przypadku takiego samego postępowania, które ma toczyć się drogą elektroniczną jego koszt wyniesie 250 zł. Patrząc na same koszty wniesienia pozwu przez e-sąd można stwierdzić, że jest to bardzo wygodna metoda realizacji formalności.

E-sąd jakie sprawy?

Jakie sprawy mogą być kierowane do e-sądu? Elektroniczne postępowanie upominawcze stanowi idealny sposób na dochodzenie roszczeń bez konieczności osobistego stawiennictwa na sali sądowej. EPU pozwala na rozpatrywanie prostych spraw cywilnych taki jak pozew o zapłatę w trybie upominawczy. Najczęściej kierowane pozwy poprzez e-sąd dotyczą:

  • nieopłaconych rachunków za gaz, prąd czy wodę,
  • zaległych nieuregulowanych należności na fakturach,
  • nieopłaconego czynszu na podstawie umowy najmu mieszkania.

E-sąd logowanie i rejestracja

Chcąc skorzystać z usług jakie oferuje e-sąd należy uprzednio zalogować się do serwisu. Oczywiście dotyczy to osób które posiadają w nim konto. Nowi użytkownicy najpierw muszą założyć konto. W serwisie e-sąd rejestracja prowadzona jest poprzez prosty formularz online. Konieczne jest wypełnienie danych osobowych, a także numeru i serii dowodu osobistego. Wymagane są również dane dotyczące miejsca zamieszkania oraz hasło dostępu. Po uzupełnieniu przez petenta wszystkich pól należy przesłać wniosek o rejestracje w systemie.

E-sąd logowanie umożliwia tradycyjnie poprzez podanie loginu i hasła. Dodatkowo istnieje możliwość logowania do e-sądu poprzez moduł tożsamości.

E-sąd kontakt

Udostępniona przez e sąd infolinia działa jedynie w dni robocze od 7:30 do 15:00. Telefoniczna informacja EPU dostępna jest dla wszystkich osób które mają jakiekolwiek pytania dotyczące działania usługi. Warto korzystać z możliwości jaką daje e-sąd i konsultować swoje wątpliwości na infolinii. Dodatkowo e sąd kontakt telefoniczny powadzi pod innymi numerami. Jeżeli połączenie z infolinią nie jest możliwe, zachęca się do skorzystania z poniższych kanałów kontaktu.

Telefony: 

  • 81 53 50 756
  • 81 53 50 757
  • 81 53 50 758
  • 81 53 50 759

E-sąd jak złożyć pozew?

Chcąc samodzielnie złożyć wniosek do e-sądu, konieczne jest uprzednie zalogowanie do serwisu. Pozew w sądzie online, można złożyć poprzez dodanie w systemie powodów, oraz pozwanych których dotyczy zgłoszenie. Wymagane są również dowody, jakie mają zostać przekazane sędziemu, a także lista roszczeń o jakie ubiega się pozywający. 

E sąd dostęp do akt

Dostęp do dokumentów sądowych udostępniany jest jedynie osobom do tego uprawnionym. Uzyskanie dostępu do akt przez e-sąd nie jest skomplikowana. Wgląd możliwy jest po uzupełnieniu kodu dostępu, a także kodu zabezpieczającego z obrazka. 

E-sąd kod dostępu przydziela każdemu interesantowi po przyjęciu jego wniosku. Ma on dostęp jedynie do dokumentów dotyczących jego sprawy. E-sąd dostęp do akt przydziela każdemu poprzez indywidualnie wygenerowany kod dostępu. Nie należy więc obawiać się o możliwość przeglądnięcia dokumentów przez osobę nieuprawioną.

Liczba wyświetleń: 801Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS