Hipotermia - tak umiera się z wychłodzenia. Wystarczy jedna noc

Hipotermia - tak umiera się z wychłodzenia. Wystarczy jedna noc

Najbardziej skrajne przypadki śmiertelnego wychłodzenia organizmu w górach wysokich i w mieście. Funkcjonowanie organizmu w przypadku hipotermii. Do wychłodzenia organizmu nie potrzeba mrozu, wystarczy zimna woda, silny wiatr lub deszcz. Fazy hipotermii oraz jak leczyć to schorzenie.

Hipotermia - jakie są konsekwencje zbyt niskiej temperatury ciała?

Hipotermia to stan, który może kojarzyć się niewielu z zagrożeniem dla życia, szczególnie w kontekście miejskiego życia. Jednak, jak podkreślają eksperci, wystarczy jedna zimna noc, brak właściwej ochrony lub niesprzyjające warunki atmosferyczne, by doświadczyć groźnego dla zdrowia i życia wychłodzenia. Nie jest to problem ograniczony jedynie do himalaistów – wychłodzenie organizmu może dotknąć każdego, w każdych warunkach. Co warto wiedzieć o hipotermii i jakie działania podejąć, gdy zauważymy jej symptomy?

O hipotermii - co musisz wiedzieć

Zdaniem specjalisty, lek. Jakuba Sieczko, hipotermia jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych zimnem. Nie potrzeba ekstremalnych warunków, by doszło do krytycznego wychłodzenia ciała - czasem wystarczy zaledwie noc spędzona na zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy.

Symptomy wychłodzenia ciała

  • Dreszcze i "gęsia skórka"
  • Otępienie
  • Omamy
  • Uczucie ciepła w zaawansowanym stanie hipotermii

Normalna temperatura ciała człowieka waha się około 36,6 stopnia Celsjusza. Gdy temperatura ta spada poniżej 33 stopni, mogą pojawić się pierwsze omamy i otępienie, a bardzo niskie wartości (poniżej 24 stopni Celsjusza) mogą być już śmiertelnie niebezpieczne. O podjęciu właściwych środków ratunkowych powinien zdecydować stopień wychłodzenia ciała.

Co robić, gdy dojdzie do hipotermii?

Gdy mamy do czynienia z łagodnym wychłodzeniem, należy zapewnić ciepłą odzież, okrycie oraz ciepłe napoje. W sytuacji, gdy jest to hipotermia głęboka – z apatią lub dezorientacją – konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna i w przypadku utraty przytomności, rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz transport do szpitala.

Zjawisko paradoksalnego odczucia ciepła

Jednym z interesujących, ale zarazem niebezpiecznych zjawisk przy hipotermii jest paradoksalne odczucie ciepła, które skutkuje zdejmowaniem odzieży przez osoby w zaawansowanym stanie wychłodzenia, co może przyspieszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Historie, które dają nadzieję

Przypadek Kasi Węgrzyn, która przeżyła głęboką hipotermię po tym, jak została przysypana przez lawinę i jej temperatura ciała spadła do 16,9 stopnia Celsjusza, dowodzi, że nawet w ekstremalnych przypadkach możliwe jest uratowanie życia. Ważne jest tu szybkie i kompetentne działanie ratowników oraz wykorzystanie specjalistycznej wiedzy medycznej.

Zalecenia dla osób narażonych na wychłodzenie

Prewencja i odpowiednia wiedza mogą uratować życie. Ważne jest, by zimą odpowiednio się ubierać, unikać długotrwałego przebywania na zimnie oraz zawsze mieć przy sobie telefon, przez który można wezwać pomoc. Osoby, które planują wyjścia lub wycieczki w chłodne dni, powinny też mieć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy osobom wychłodzonym.

Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat hipotermii i świadomego, bezpiecznego korzystania z uroków jesienno-zimowego okresu, unikając ryzyka zdrowotnego związanego z niską temperaturą ciała.

Liczba wyświetleń: 190



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS