Możliwa deportacja Ukraińców? Jest stanowisko USA i Berlina
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:
Możliwa deportacja Ukraińców? Stanowisko USA i Berlina. Kijów wstrzymał świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym za granicą. Polska, USA i Niemcy zabierają głos w tej sprawie. Około 850 tysięcy mężczyzn poborowych może zostać dotkniętych tą decyzją.
Możliwa deportacja Ukraińców? Stanowisko USA i Berlina
W związku z obecną sytuacją wojenną na Ukrainie, pojawiły się doniesienia o wstrzymaniu świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym przez ukraińskie władze. To wydarzenie wywołało wiele emocji wśród obywateli Ukrainy przebywających za granicą, szczególnie w Polsce. Stanowcze stanowisko w tej kwestii zajęły również głosy z USA i Niemiec.
Reakcja USA na możliwą deportacją Ukraińców
Odpowiedzialni przedstawiciele Departamentu Stanu USA wyrazili swoją opinie na temat wstrzymania usług konsularnych dla Ukraińców za granicą. Daniel Saizek, oficjalny przedstawiciel USA w Brukseli, zaznaczył, że to trudna sytuacja bez jasno określonego stanowiska rządowego w zakresie wsparcia Ukrainy w tej dziedzinie. Podkreślił jednak, że prawo do określania polityki leży po stronie rządu ukraińskiego i że działania w tym zakresie powinny być podejmowane ostrożnie.
Stanowisko Berlina wobec poborowych z Ukrainy
Niemieckie władze zadeklarowały, że obywatele Ukrainy w wieku poborowym będą mogli legalnie przebywać na terenie Niemiec, nawet z nieważnymi paszportami. W ten sposób, Berlin wyraźnie pokazuje swoje wsparcie dla osób dotkniętych konsekwencjami wojny na Ukrainie.
Stanowisko Polski odnośnie sytuacji Ukraińców
W Polsce także odbywa się dyskusja dotycząca podejmowanych środków w stosunku do Ukraińców. Minister MON Władysław Kosiniak-Kamysz zasygnalizował, że jesteśmy gotowi pomóc ściągnąć mężczyzn do Ukrainy, jeśli Kijów o to poprosi. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński, zapowiedział, iż przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Polski.
- Wstrzymanie świadczenia usług konsularnych obejmuje wydawanie paszportów i dowodów tożsamości.
- Istnieje obawa Ukraińców przed przymusową mobilizacją do wojska.
- Wybuch emocji wśród Ukraińców w punktach paszportowych w Warszawie świadczy o napiętym nastroju w społeczności.
Gen. Roman Polko komentuje sytuację, apelując o brak nagonki na Ukraińców i proponuje inne rozwiązania, jak tworzenie centrów szkoleniowych, które pozwoliłyby na godne i skuteczne przygotowanie do udziału w wojnie.
W obliczu wydarzeń na Ukrainie, międzynarodowe reakcje i stanowiska podejmowane są w sposób przemyślany, mając na względzie zarówno pomoc humanitarną jak i poszanowanie suwerenności ukraińskiego rządu. Sytuacja wymaga jednak stałego monitorowania i elastycznego podejścia do zmiennych okoliczności geopolitycznych.
Liczba wyświetleń: 270